The Truth About Scientology


google

WWW
truthaboutscientology.com






Scientology Service Completions - Source 217 [circa September 2011 ]

TAS : Scientology Statistics : Source : Source 217


Note: Preliminary analysis suggests that about 60% of people who try Scientology do only a single course or service, that 80% of new members become inactive within 2 years, and that 65% of those who reach the level of Clear become inactive within a year after doing so. The older a list, the more likely that a person listed on it is no longer involved in Scientology.
Please read About These Lists for more information.


Source 217 [ circa September 2011 ]

Quick Stat Snapshot:
638 completions
501 individuals
66 different services

The following list of Scientology service completions appears in Source 217 [ circa September 2011 ] :



EFFECTIVE TIME MANAGEMENT COURSE [ 1 below; 24 total ]  

     Kathy Feshbach

HUBBARD APPRENTICE SCIENTOLOGIST COURSE [ 2 below; 4 total ]  

     Alexia Jafif
     Parker Estey

SAINT HILL SPECIAL BRIEFING COURSE LEVEL I [ 1 below; 2 total ]  

     Andy Hoare

SAINT HILL SPECIAL BRIEFING COURSE LEVEL H [ 2 below; 4 total ]  

     Gayle Snow
     Vicky Bj÷rklund

SAINT HILL SPECIAL BRIEFING COURSE LEVEL G [ 2 ]  

     Limor Adar
     Victoria Bj÷rklund

ACADEMY LEVEL II [ 3 below; 10 total ]  

     Tarryn De Matteis
     Anji Woodley
     Deidra Estell

ACADEMY LEVEL I [ 1 below; 15 total ]  

     Anji Woodley

HUBBARD PROFESSIONAL WORD CLEARER COURSE [ 1 below; 4 total ]  

     Jamal Joudani

FLAG HUBBARD PROFESSIONAL METERING COURSE [ 4 below; 19 total ]  

     Pnina Reif
     Cole Gibbs
     Zorana Lebedik
     Marcus Coloma

HUBBARD PROFESSIONAL UPPER INDOC TR COURSE [ 2 below; 19 total ]  

     Sean McFadden
     Janie Rodriguez

TRS & OBJECTIVES CO-AUDIT COURSE [ 3 below; 46 total ]  

     Yolanda Rincon
     Nicholas Kolevris-Roots
     David Chen

SPECIAL COURSE IN HUMAN EVALUATION [ 1 below; 6 total ]  

     Andy Araujo

STUDENT HAT COURSE [ 4 below; 13 total ]  

     Su Chen Chen
     Enrico Novara
     Leonardo Escalona
     I-Hsuan Huang

METHOD ONE CO-AUDIT COURSE [ 1 below; 4 total ]  

     Elia Lombardo

METHOD ONE WORD CLEARING [ 1 ]  

     Sara Miller

DYNAMIC SORT OUT ASSESSMENT [ 2 below; 7 total ]  

     Gessica Vaccaro
     Karin Huber

PROFESSION INTENSIVE [ 2 below; 6 total ]  

     Peter Toth
     Kermit Muhammad

HAVINGNESS RUNDOWN [ 3 below; 24 total ]  

     Bayou Bennett-Lir
     Christopher Callen
     Alexandr Maslov

L 12 FLAG OT EXECUTIVE RUNDOWN [ 3 below; 13 total ]  

     Gianluigi Vercellino
     Avi Lonstein
     Joe Pereira

L 10 RUNDOWN [ 1 below; 18 total ]  

     Roman Rubin

L 11 NEW LIFE RUNDOWN [ 5 below; 16 total ]  

     Ke-Cheng Ma
     Jeff Sigman
     Darren Shearer
     Davide Gentilin
     Elena Lebedeva

SOLO NOTs CERTAINY COURSE PART II [ 2 below; 3 total ]  

     Remy Gigos
     Fifi Besio

SOLO NOTs CERTAINTY COURSE PART I [ 1 below; 2 total ]  

     Roman Rubin

NEW OT VI SOLO NOTS AUDITING COURSE [ 10 below; 23 total ]  

     Piet Botha
     Szilvia Radics
     Fifi Besio
     Yu-Chin Yang
     Shannon Gow
     Sunei Tseng
     Daniela Montalvo Rodeghero
     NIELS OSTERGAARD
     Rossine Kalach Fasja
     Francesco Zigrino

NEW OT V AUDITED NOTS [ 1 below; 7 total ]  

     Grace Pumphrey

ELIGIBILITY FOR OT LEVELS CHECK [ 16 below; 36 total ]  

     Irina Gareeva
     Sergey Pak
     Mariana Molteni
     Heidi Altorfer
     Felix Altorfer
     Jody Fully
     Jarrett Pumphrey
     Jana Uckelmann
     Nelly Rodriguez
     Gerald Levine
     KARL MOERZ
     George Payson
     Erich Jiling
     Phil Gingrich
     Didier Rodriguez Gonzalez
     Cinzia Curreli

OT PREPARATIONS [ 1 below; 16 total ]  

     Lee Rogers

SOLO AUDITOR COURSE PART II [ 3 below; 4 total ]  

     Lance Kingdon
     Joe Dagher
     Jana Uckelmann

SOLO AUDITOR COURSE PART I [ 1 below; 4 total ]  

     Marisa Eckelberry

SUNSHINE RUNDOWN [ 2 below; 9 total ]  

     Geoff Taft
     Ariel Yankilevich

GRADE V POWER PROCESSING [ 1 below; 8 total ]  

     Shan-Wen Kuo

NEW ERA DIANETICS CASE COMPLETION [ 1 below; 3 total ]  

     Toni Jung

GRADE IV EXPANDED [ 1 below; 13 total ]  

     Emily Roark

GRADE III EXPANDED [ 1 below; 8 total ]  

     Paul Prost

GRADE II EXPANDED [ 3 below; 12 total ]  

     Mireya Rios Vazquez
     Cristian Giussani
     Siouxie Boshoff

HAPPINESS RUNDOWN [ 1 below; 3 total ]  

     Ricardo Garcia

OBJECTIVES [ 2 below; 43 total ]  

     Florian Laplantif
     Erica Howard

PURIFICATION RUNDOWN [ 17 below; 33 total ]  ( PURIFICATION RUNDOWN - learn more ) 

     Gustaf Brandt
     Theo Caburet
     Emma Brandt
     Chao-Ming Chen
     Melodie Harris
     Simone Minari
     Maris Kiselev
     Fabiola Perez de Olalde
     Reuben Thomas
     Jane Wu
     Renee Thorpe
     Lynn Malin
     Leslie Beilhart
     Kimberly Schneider
     Raffaella Moreschi
     Stephanie Schneider
     Eros Lizzadro

EFFECTIVE TIME MANAGEMENT COURSE [ 16 below; 24 total ]  

     Rafael Cuevas Jimenez
     Jayson Bromboz
     David Suggs
     Rita Michaels
     Guisselle Sanchez-Hicken
     Luca Bonfanti
     Cal Henry
     John Posyton
     Niko Papaheraklis
     Marjorye Dewsnap
     Ed Sharp
     Michael Bourgain
     Joanna Vargas
     Martine Harris
     Ben Bivins
     Teresa Riccardi

SUCCESS THROUGH COMMUNICATION COURSE [ 5 below; 9 total ]  

     Shannon Seiwert
     Kevin Locatelli
     Juliette Hobbs
     Tabitha Marshall
     James Bly

HUBBARD APPRENTICE SCIENTOLOGIST COURSE [ 2 below; 4 total ]  

     Filippos Gerasopoulos
     Connor Hillman

SAINT HILL SPECIAL BRIEFING COURSE LEVEL I [ 1 below; 2 total ]  

     Garrett Perry

SAINT HILL SPECIAL BRIEFING COURSE LEVEL H [ 2 below; 4 total ]  

     Silvia Valadez Perez
     Garrett Perry

SAINT HILL SPECIAL BRIEFING COURSE LEVEL A [ 1 ]  

     Michelle Gould

CLASS IV CASE SUPERVISOR INTERNSHIP [ 1 below; 2 total ]  

     Amy Huang

CLASS IV CASE SUPERVISOR COURSE [ 1 ]  

     Roberto Solis

CLASS V GRADUATE AUDITOR INTERNSHIP [ 2 ]  

     Emilio Calcioli
     Giorgio Bianchi

CLASS V GRADUATE AUDITOR COURSE [ 1 ]  

     Giorgio Bianchi

CLASS V AUDITOR COURSE [ 3 ]  

     Giorgio Bianchi
     Michael Rivera
     Tal Pilo

CLASS IV AUDITOR INTERNSHIP [ 3 ]  

     Madara Liepa
     Jin-Fang Shr
     Andri Paraskeva

ACADEMY LEVEL IV [ 2 below; 6 total ]  

     Julia Brown
     Simon Kerber

ACADEMY LEVEL III [ 3 below; 5 total ]  

     Yi-Yi Hong
     Julia Brown
     Simon Kerber

ACADEMY LEVEL II [ 7 below; 10 total ]  

     Dina Duspulova
     William Sorensen
     Marika Fradette
     Nico Reifer
     Yi-Yi Hong
     Hsiu-Chen Chen
     Michele Carrara

ACADEMY LEVEL I [ 11 below; 15 total ]  

     Robert Surprenaut
     Alessandra Basso
     Natalya Krasilnikova
     Akinori Shirai
     Luis Daniel Haro Giles
     Andrew Rowley
     Letizia Salatin
     Diane Gronseth
     Marco Schaffer
     William Sorensen
     Tarryn De Matteis

ACADEMY LEVEL 0 [ 5 below; 6 total ]  

     Ennio Hernandez Gonzalez
     Stephen Brennan
     Jonathan Whitcomb
     Emi Kubota
     Adam Stedman

HUBBARD PROFESSIONAL WORD CLEARER COURSE [ 1 below; 4 total ]  

     Katy Jenne

HUBBARD PROFESSIONAL COURSE SUPERVISOR INTERNSHIP [ 2 ]  

     Shirley Corriveau
     Erik Martin

HUBBARD PROFESSIONAL COURSE SUPERVISOR COURSE [ 2 below; 4 total ]  

     Marcus Darc
     Pomm Hepner

FLAG HUBBARD PROFESSIONAL METERING COURSE [ 9 below; 19 total ]  

     Dai-Yin Chen
     Chun-Ting Chen
     Anna Krumholce
     Jerry Marshall
     Alexander Beltrame
     Jeanette Jones
     Nancy Hanson
     Victor Lu
     Nuria Grigoreva

HUBBARD PROFESSIONAL UPPER INDOC TR COURSE [ 13 below; 19 total ]  

     Keith Williams
     Rosa Maria Armas Hernandez
     Reilly Sweetland
     Joan Spencer
     Barbara Beccaria
     Rita Fabokne Fekete
     Anna Krumholce
     Jamal Joudani
     San Juana Rodriguez
     Radek Gulaj
     Marina Hohmann
     Isabel Hernandez Pineda
     Alexander Beltrame

NEW HUBBARD PROFESSIONAL TR COURSE [ 16 below; 19 total ]  

     Louis Ceberano
     Mikhail Khodortsov
     Paul Cooper
     Tatiana Styazhkina
     Danielle Beck
     Alessio Falanga
     Keith Williams
     Reilly Sweetland
     Rosa Maria Armas Hernandez
     Joan Spencer
     Tyler Davis
     Nicole Beck
     Aleksandra Mladenovska
     Zarko Kostik
     Sean McFadden
     Guy Barton

TRS & OBJECTIVES CO-AUDIT COURSE [ 32 below; 46 total ]  

     Raffaella Moreschi
     Paola Capocchi
     I-Wen Chang
     Claudia Leal
     Antonella Bianchi
     Nina Helms
     Clare LaHara
     Fiorenza Magliola
     Carl Wallace
     Polina Vinokurova
     Anastasiya Kalugina
     Olga Phillips
     Nadine Alauria
     Elsa Rojas McKinnon
     Lea Caburet
     Joelle Volet-Caburet
     Nova Steward
     Benjamin G. Rios Rodriguez
     Zachary Rockwell
     Natalia Furaeva
     Deniz Ernst
     Indrani Rivera
     Tatiana Luzhbina
     Mabel Salcedo
     James Wilson
     Hannah Lycett
     Hadas Fischler Eliav
     Keven Flesch
     Jennifer Maessen
     Hans Klaus
     Milena Shakirova
     Erica Howard

SPECIAL COURSE IN HUMAN EVALUATION [ 4 below; 6 total ]  

     Randy Russell
     Gabriel Bara-Skowronek
     Stephen Epstein
     Lisa Bettner

STUDENT HAT COURSE [ 6 below; 13 total ]  

     Konstantin Lashkevich
     Thammy Flores
     Ocyohuani Siurob Lopez
     Nikki Dickerson
     Anna Adusheva
     James Bly

HUBBARD QUALIFIED SCIENTOLOGIST COURSE [ 8 below; 11 total ]  

     Pam Ryan-Anderson
     Nick Tola
     Kurt Enget
     Randy Young
     Charles Alred
     George Kalajian
     Eric Mayor
     Julieta Gil

METHOD ONE CO-AUDIT COURSE [ 2 below; 4 total ]  

     Jean-Pascal Levrat
     Eddie Akpakpan

DYNAMIC SORT OUT ASSESSMENT [ 3 below; 7 total ]  

     Katty Huang
     Thomas Schneider
     Peter Toth

PROFESSION INTENSIVE [ 3 below; 6 total ]  

     Giovanni Bonfanti
     Ke Chung Wang
     Fabiola Perez de Olalde

HAVINGNESS RUNDOWN [ 18 below; 24 total ]  

     Daniel Simonds
     Akiko Masada
     Sheila Maclean
     Michelle Klein-Hillyer
     Nils Morton Ruste
     Chieko Mabe
     Wendy Waller
     Victor Jambunathan
     Zoltan Kovacs
     Alex King
     Sandra Simmons
     Anastassia Kartuzova
     Svetlana Bustrova
     Piroska Venesz
     Michael Bender
     Leila Winkler
     Damiano Frati
     Grant Erfert

L 12 FLAG OT EXECUTIVE RUNDOWN [ 9 below; 13 total ]  

     Alexander Yugov
     Felicitas Murk
     Vadim Savitskiy
     Manuela Schwann
     Juan Ortega
     Moises Agami
     Igor Andreev
     Larry Plank
     Shannon Seymour

L 10 RUNDOWN [ 14 below; 18 total ]  

     Valter Brignoli
     William Lohmann
     Ryan Huang
     Felicitas Murk
     Donatella Rampado
     Vadim Savitskiy
     Manuela Schwann
     Karilyn Youngman
     David Zermer
     Michael Horwitz
     Avi Lonstein
     Jeff Pomerantz
     Igor Andreev
     Elizabeth Singh

L 11 NEW LIFE RUNDOWN [ 7 below; 16 total ]  

     Maxime Dutoit
     Frank Camuso
     Fabrizio Locatelli
     Emily Roark
     Rafael Levy
     Juan Ortega
     Edward Vlutters

SOLO NOTs CERTAINY COURSE PART II [ 1 below; 3 total ]  

     Jean Economen

SOLO NOTs CERTAINTY COURSE PART I [ 1 below; 2 total ]  

     Chris Blackerby

NEW OT VI SOLO NOTS AUDITING COURSE [ 12 below; 23 total ]  

     Barbara Russell
     Valentia Vaccarone
     Remy Gigos
     Jonathan Holtfreter
     Manuela Gut
     Mark Speros
     Haideh Malek
     Bernhard Gut
     Inga Sevruk
     Rina Levi
     Jason Hegetschweiler
     Angelo Petrocelli

NEW OT V AUDITED NOTS [ 4 below; 7 total ]  

     Nelly Rodriguez
     Beatriz Rodrigez
     Kaellagh Bennett
     Kurt Paine

OT III [ 5 below; 7 total ]  

     Katerina Hraska
     Greg Patton
     Nicoletta Renda
     Matteo D'Agnelli
     Beatriz Rodrigez

OT II [ 2 below; 3 total ]  

     Randy Meyers
     Paolo Bonelli

NEW OT I [ 2 ]  ( NEW OT I - learn more ) 

     Leticia Cherem De Etech
     Paolo Bonelli

ELIGIBILITY FOR OT LEVELS CHECK [ 14 below; 36 total ]  

     Sandra May
     Oliver Hsueh
     Luciano Romanese
     Konrad Matt
     Deborah Schrock
     Brigitte Emmenecker
     Betty Misener
     Nicola Rinaldi
     Leonel Rodriguez Ruiz
     Yarko Manzanares
     Josef Riedler
     Eva Eriksson
     Masao Okubo
     Diana Carleton

OT PREPARATIONS [ 11 below; 16 total ]  

     Bill Eickhoff
     Vanessa Cordero Fosado
     Nicoletta Renda
     Ryan Morley
     Paolo Canali
     Marita Ott
     Leona Plekancova
     Yoshie Judge
     Laura Lopez Hernandez
     Gerd Koletzki
     Claudia Leal

SOLO AUDITOR COURSE PART II [ 1 below; 4 total ]  

     Claudia Leal

SOLO AUDITOR COURSE PART I [ 3 below; 4 total ]  

     Ryan Morley
     Lance Kingdon
     Isabel Olivares Grohnert

SUNSHINE RUNDOWN [ 6 below; 9 total ]  

     Leticia Cherem De Etech
     Jose Cattan Cherem
     Lisa Barnett
     Debbie Simonini
     Michela Martinazzi
     Vasily Koledyuk

STATE OF CLEAR [ 4 below; 6 total ]  ( STATE OF CLEAR - learn more ) 

     Melissa Holyfield
     Lisa Barnett
     Michela Martinazzi
     Vasily Koledyuk

GRADE VI (R6EW) [ 3 ]  

     Dominique Dupuis
     Didier Rodriguez Gonzalez
     Ingrid Mayer

GRADE VA POWER PLUS PROCESSING [ 7 below; 9 total ]  

     Lafonda Gorham
     Daniel Agami
     Toni Jung
     Alessia Cairoli
     Dominique Beck
     Joanna Vargas
     Shan-Wen Kuo

GRADE V POWER PROCESSING [ 4 below; 8 total ]  

     Daniel Agami
     Toni Jung
     Alessia Cairoli
     Dominique Beck

NEW ERA DIANETICS CASE COMPLETION [ 1 below; 3 total ]  

     Lafonda Gorham

GRADE IV EXPANDED [ 8 below; 13 total ]  

     Cristian Giussani
     Francine Michoud
     Connor Chen
     Rex Malin
     Olga Matthes
     Melissa Holyfield
     Raymond Garcia Romeral
     Paul Prost

GRADE III EXPANDED [ 5 below; 8 total ]  

     Mireya Rios Vazquez
     Cristian Giussani
     Alan Jaye
     Francine Michoud
     Hank Carlson

GRADE II EXPANDED [ 6 below; 12 total ]  

     Francine Michoud
     Yu-Chi Shiu
     Rex Malin
     Bula Barua
     Paul Prost
     Melanie Rudolfo

GRADE I EXPANDED [ 2 below; 5 total ]  

     Maureen St. Amand
     Emily Roark

GRADE 0 EXPANDED [ 3 below; 5 total ]  

     Dixie Meyer
     Tad Andrews
     Chandler Hoisington

ARC STRAIGHTWIRE [ 11 ]  

     Ruth Russell
     Bernardo Rondon
     Chiara Magni
     Akemi Ushijima
     Nicky Isaac
     Jennie Langford
     Keven Flesch
     Jeffrey Jenner
     Ulan Askarbekovish Bazarkulov
     Susan Hughes
     Lucy Kalach

HAPPINESS RUNDOWN [ 2 below; 3 total ]  

     Michael Scott
     Tatyana Krasilnikova

OBJECTIVES [ 33 below; 43 total ]  

     Raffaella Moreschi
     Paola Capocchi
     I-Wen Chang
     Gloria Gonzalez De Jaimes
     Claudia Leal
     Antonella Bianchi
     Andres Jaimes Gonzalez
     Shawn O'Brien
     Yolanda Rincon
     Ori Ezra
     Ken Warren
     Viktoria Klund
     Chris Delano
     Anastasiya Kalugina
     Carlo Balasini
     Olga Phillips
     Elsa Rojas-Mckinnon
     Nadine Alauria
     Nicholas Kolevris-Roots
     Ingrid Deluc
     Emma Livingston
     Zachary Rockwell
     Natalia Furaeva
     Maria Neri
     Mabel Salcedo
     James Wilson
     Kornelia Sinning
     Keven Flesch
     Jennifer Maessen
     Andrea D'Agostini
     David Chen
     Alan Jaye
     Simona Condorelli

PURIFICATION RUNDOWN [ 7 below; 33 total ]  ( PURIFICATION RUNDOWN - learn more ) 

     Adam Beason
     William Harris
     Craig Taylor
     Ornella Roth
     Patricia Garner
     Roman Babko
     Cooper Haddril

LIFE REPAIR [ 3 ]  

     Savannah Schneider
     Jennifer Lotterer
     Telmo Torres Jurado

NEW OT VII [ 15 below; 21 total ]  

     Kathy Wach
     Denise Egloff
     Stephan Widmaier
     Ed Rosenfield
     Paula Horton
     Hermann Keppler
     Vanessa Cordero Fosado
     Neal Springer
     Renda Nicoletta
     Gabriella Giacomazzi
     Rochell Goodrich
     Jodie Bohte
     Hans Juel
     Hans Beekmans
     Claude Merle

EFFECTIVE TIME MANAGEMENT COURSE [ 7 below; 24 total ]  

     Scott Suggs
     Alam Lin
     Sue Minkoff
     Daniil Strogiy
     Kirk Burness
     Andrea McDaniel
     Elizabeth Johnson

SUCCESS THROUGH COMMUNICATION COURSE [ 4 below; 9 total ]  

     Peggy Seiwert
     Irene Canali
     Beatrice Coduri
     Maya Lonstein

CLASS IV CASE SUPERVISOR INTERNSHIP [ 1 below; 2 total ]  

     Cara Frencher

CLASS V AUDITOR INTERNSHIP [ 2 ]  

     Ana Correa
     Victor Rudich

ACADEMY LEVEL IV [ 4 below; 6 total ]  

     Vered Barram
     Lauren Pond
     Landon Robinett
     Mellissa Koel

ACADEMY LEVEL III [ 2 below; 5 total ]  

     Ping-Fen Chui
     Ramsey Wilson

ACADEMY LEVEL I [ 3 below; 15 total ]  

     Debbie Johnson
     Claire Chen
     Beatriz Anderson

ACADEMY LEVEL 0 [ 1 below; 6 total ]  

     Austin Watkins

HUBBARD PROFESSIONAL WORD CLEARER COURSE [ 2 below; 4 total ]  

     Mark Benson
     James Johnson

HUBBARD PROFESSIONAL COURSE SUPERVISOR COURSE [ 2 below; 4 total ]  

     Pam Chipman
     Ali Syed

FLAG HUBBARD PROFESSIONAL METERING COURSE [ 6 below; 19 total ]  

     Marina Hohmann
     Rita Fabokne Fekete
     Umberto Sartor
     Diego Jafif
     Carlos Guzman
     Debbie Johnson

HUBBARD PROFESSIONAL UPPER INDOC TR COURSE [ 4 below; 19 total ]  

     Paul Cooper
     Alden Smith
     Guy Barton
     Amy Lee

NEW HUBBARD PROFESSIONAL TR COURSE [ 3 below; 19 total ]  

     Barbara Beccaria
     Rita Fabokne Fekete
     Anna Krumholce

TRS & OBJECTIVES CO-AUDIT COURSE [ 11 below; 46 total ]  

     Owen York
     Gloria Nelly Gonzalez de Jaimes
     Andres Jaimes Gonzalez
     Ori Ezra
     Ken Warren
     Viktoria Klund
     Carlo Balasini
     Emma Livingston
     Maria Neri
     Kornelia Sinning
     Alan Jaye

SPECIAL COURSE IN HUMAN EVALUATION [ 1 below; 6 total ]  

     Mayer Dana

STUDENT HAT COURSE [ 3 below; 13 total ]  

     Louise Chavanne
     Laura Escalona
     Ben Gilbert

HUBBARD QUALIFIED SCIENTOLOGIST COURSE [ 3 below; 11 total ]  

     Sarah Ehrlich
     Frances Newton
     Valentina De Grassi

METHOD ONE CO-AUDIT COURSE [ 1 below; 4 total ]  

     Trisha Hawley

DYNAMIC SORT OUT ASSESSMENT [ 2 below; 7 total ]  

     Junko Arakawa
     Ke Chung Wang

PROFESSION INTENSIVE [ 1 below; 6 total ]  

     Paul Mannix

HAVINGNESS RUNDOWN [ 3 below; 24 total ]  

     Daniel Lir
     Michael Smith
     Jonathan Thompson

L 12 FLAG OT EXECUTIVE RUNDOWN [ 1 below; 13 total ]  

     Ryan Huang

L 10 RUNDOWN [ 3 below; 18 total ]  

     Alexander Yugov
     Xavier Deluc
     Moises Agami

L 11 NEW LIFE RUNDOWN [ 4 below; 16 total ]  

     Chandler Hoisington
     Ryan Huang
     Gianni Manganelli
     Michael Scott

NEW OT VI SOLO NOTS AUDITING COURSE [ 1 below; 23 total ]  

     Peter Glickman

NEW OT V AUDITED NOTS [ 2 below; 7 total ]  

     Queny Villanueva
     Dora Szirban

OT III [ 2 below; 7 total ]  

     Ulisse Lamberti
     Rachel Benzekri

OT II [ 1 below; 3 total ]  

     Katerina Hraska

ELIGIBILITY FOR OT LEVELS CHECK [ 6 below; 36 total ]  

     Lucy Chen
     Gabor Lenkei
     Frederic Pressac
     Linda La Rose
     Dominique Dupuis
     Becky Eisenman

OT PREPARATIONS [ 4 below; 16 total ]  

     Joe Jindela
     Gabriella Giacomazzi
     Nelly Rodriguez
     Sue Frey

SUNSHINE RUNDOWN [ 1 below; 9 total ]  

     Kate Sweet

STATE OF CLEAR [ 2 below; 6 total ]  ( STATE OF CLEAR - learn more ) 

     LÚlicia Cherem
     Jose Cattan Cherem

GRADE VA POWER PLUS PROCESSING [ 2 below; 9 total ]  

     Vincenzo Tirella
     Linda Smith

GRADE V POWER PROCESSING [ 3 below; 8 total ]  

     Lafonda Gorham
     Vincenzo Tirella
     Linda Smith

NEW ERA DIANETICS CASE COMPLETION [ 1 below; 3 total ]  

     Daniel Agami

GRADE IV EXPANDED [ 4 below; 13 total ]  

     Hank Carlson
     Bula Barua
     Jamie Martin
     Chandler Hoisington

GRADE III EXPANDED [ 2 below; 8 total ]  

     Jamie Martin
     Connor Chen

GRADE II EXPANDED [ 3 below; 12 total ]  

     Ulan Askarbekovish Bazarkulov
     Sase Sham
     Raymond Garcia Romeral

GRADE I EXPANDED [ 3 below; 5 total ]  

     Susan Hughes
     Mireya Rios Vazquez
     Ulan Askarbekovish Bazarkulov

GRADE 0 EXPANDED [ 2 below; 5 total ]  

     Patrick Bammatter
     Susan Hughes

SCIENTOLOGY DRUG RUNDOWN [ 2 ]  

     Babsi Volmering
     Matthew Webb

OBJECTIVES [ 8 below; 43 total ]  

     Carl Wallace
     Polina Vinokurova
     Benjamin G. Rios Rodriguez
     Deniz Ernst
     Tatiana Luzhbina
     Hannah Lycett
     Hans Klaus
     Milena Shakirova

PURIFICATION RUNDOWN [ 9 below; 33 total ]  ( PURIFICATION RUNDOWN - learn more ) 

     Brigitte Dimanche
     Liz Peters
     Donat Roth
     Yuri Kiselov
     Timothy Kucha
     Svetlana Botalova
     Carlos Lopez
     Michele Kenny
     Winston McDaniel

NEW OT VII [ 6 below; 21 total ]  

     Noelle North Norris
     Nola Aronson
     Martha Pomroy
     Roberto Tarabini
     Michael Scott
     Trish Hales-Coptorne



The information on this page comes from my Scientology Statistics database. While I attempt to be as accurate as possible, errors or inaccuracies may be introduced by the source material, the transcription process, or database bugs. If you discover an error or problem, please let me know by writing to kristi@truthaboutscientology.com.


Find a name in the Scientology Statistics Project database: